Ścieg pejotkowy

Większość moich plecionek została wykonana ściegiem pejotkowym. Jest bardzo łatwy i przyjemny.
Najtrudniej jest na początku, trzeba uważać aby koraliki się kolorystycznie ułożyły, gdyż lubią się przekręcać. Później, uważa się aby nie pomylić koloru. Ścieg tworzy powierzchnię bardzo dokładnie przylegających do siebie  koralików. Jest idealny gdy nie mamy krosna do wyplatania. Jednak, aby błyskotki wychodziły idealnie trzeba używać równych koralików takich jak np. Toho lub Miyuki, koraliki o nierównej szerokości powodują zwijanie się robótki lub w przypadku bransoletek, są nierówne.

Na podstawie wzoru zaprojektowanej przeze mnie bransoletki "Turkusowe romby"przedstawię wam ścieg pejotkowy krok po kroku:
WZÓR

Do wyplatania używamy igły do haftowania koralikami (są cieńsze od zwykłych, dzięki czemu łatwiej przechodzą przez drobne koraliki). Na początku przeciągamy nić przez jeden koralik biały i oplatając go nicią robimy supełek tak aby nie zsunął się z nici. Polecam robić 2 lub 3 supełki dla pewności. Końcówkę nici zostawiam dłuższą, abym mogła ją wpleść na koniec w koraliki, dzięki czemu supełek nie jest widoczny, a w czasie plecenia wiem gdzie jest góra robótki i nie pomylę wzoru gdy jest bardziej skomplikowany.


W sumie z koralikiem kończącym nawlekam 16 koralików. W przypadku wzoru w romby: 2 białe, 3 turkusowe, 5 białych, 3 turkusowe, 3 białe.
Następnie koralik 17 biały przewlekamy przez przedostatni koralik biały w pierwszym rzędzie. Najlepiej trzymać robótkę w dwóch palcach kciuku i palcu wskazującym. Wzór zaczyna się układać jak na pierwszym rysunku z ogólnym wzorem bransoletki.



Następnie turkusowy koralik przewlekamy przez turkusowy koralik w pierwszym rzędzie.
Biały koralik w turkusowy w pierwszym rzędzie, turkusowy w biały, biały w biały itd. wg wzoru głównego.
Następny koralik od góry jest pierwszym koralikiem 3 rzędu, w tym przypadku koralik biały.

Wkrótce pokażę wam zdjęcie wyplecionej już bransoletki z tym wzorem.

Komentarze

Prześlij komentarz