Wyszukiwanie / Search

piątek, 25 stycznia 2013

Kumihimo. Wstęp.

Kumihimo to japońska technika wyplatania pięknych plecionek, lin, taśm ozdobnych, biżuterii, krawatów, pasów do kimona itp. Pierwotnie Kumihimo zdobiono zbroje i konie samurajów. Obecnie są stosowane jako wiązanie w haori i obijimes, którymi wiąże się Obi.
Najprostsze plecionki wykonuje się na piankowych dyskach lub kwadratowych płytkach, które mogą służyć jako przenośne Marudai. Jednak dyski są ograniczone tylko do 32 nici i uważam, że sznurki satynowe to maksymalna grubość materiału jaki może być używany do wyplatania plecionek na tego typu piankach.
Przy wyborze "pianek" należy zwrócić uwagę na ich grubość i sztywność, gdyż wpływa to na równość splotów sznureczków. Nie przepadam za wersją z tektury falistej (ewentualnie do nauki), na "piankach" zaplata się szybciej, sprawniej, "pianka" nie szarpie nici, jest wytrzymalsza, sztywna i wycięcia na nici trzymają je w stałym naprężeniu.
Plecionki okrągłe
Plecionki płaskie
Bardziej skomplikowane warkocze powstają za pomocą takich narzędzi, jak:

Marudai (źródło zdjęcia: http://www.townsendsdesignstudio.com/pics/kumihimo/marudai1.jpg)
Takadai (źródło zdjęcia: http://www.braidershand.com/bhtakadaie1.jpg)
Wkrótce napiszę pierwszy tutorial jak zacząć wyplatanie, pokażę prosty wzorek i zakończenie robótki. Zapraszam ;)2 komentarze :

 1. Witam. Bardzo podoba mi się pani opis techniki kumihimo.Od pewnego czasu interesuje mnie ta technika nie mam za dużo czasu bu znaleźć podstawowe wiadomości dotyczące poszczególnych sposobów wyplatania. co do dysków to znalazłam stronę gdzie można samemu wykonać dysk na dowolną ilość nici. podaję stronę
  http://friendship-bracelets.net/wheeldesigner.php. Mam pytanie dotyczące zakupu dysku gdzie można zakupić taki dysk (chodzi o to by numery były pod nacięciami) potrzebne jest mi to do nauki dla osób niepełnosprawnych (terapia)
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dysk kupiłam na Allegro. Często zmieniają się tam oferty, więc może Pani znajdzie coś co sprosta Pani wymaganiom. Cieszę się, że mój tutorial się przydał.

   Usuń